ČAS PÁŘENÍ
AGRESIVITA ŽELV V ROZMNOŽOVACÍM OBDOBÍ
Pečlivě sledujeme chování samečka, protože je výrazně aktivnější a mnohdy i agresivnější. Agresivita samců se projevuje kousáním samice, což na malé ploše želvária může být pro samici skutečným nebezpečím!
Pro bezpečnost
Samička musí mít vždy možnost úniku, pokud jí sameček nevyhovuje.
JE DOBRÉ
Jesliže se oba shodnou ve vzájemné náklonnosti, bývá dobré, aby i po páření zůstali - bez hašteření - ve společném výběhu.
CO STIMULUJE CHUŤ K ROZMNOŽOVÁNÍ
CO KAZÍ CHUŤ NA ROZMNOŽOVÁNÍ
Když nechceme, aby měli želvy chuť na rozmnožování, nesvítíme jim víc jak 8 hod denně, a dodržujeme pevný svítící řád. To znamená, např. svítíme od 10hod do 18.00 hod každý den, ne různorodě, dodržujeme přesný čas, nejjednoudušeji časovým spínačem.
Námluvy
Pokud zaznamenáme námluvy, můžeme očekávat brzké páření.
Námluvy probíhají tak, že se sameček přibližuje k samičce zepředu, vztahuje k ní přední pacičky a dlouhými drápky ji chvějícími pohyby hladí hlavičku.
Oba partneři se při namlouvání řídí i čichem. Pachová charakteristika každého druhu je nazaměnitelná stejně jako průběh namlouvacího rituálu, takže spáření s druhově nesprávným partnerem je vyloučené.
Páření
Když je samička připravena k páření, setrvává klidně na dně a nataženými zadníma nohama nadzvedává zadní část těla. Na to ji sameček velkým obloukem obepluje a znovu se k ní zezadu přibližuje, pak pečlivě očichává okolí jejího ocásku a šplhá na její hřbetní štít. To se často po několik dnů opakuje, dokud sameček nezaujme takovou pozici, při níž stojí ve vodě téměř svisle a dlouhým ocáskem obejme ocas samičky. V té době dochází ke kontaktu obou kloak a k vlastnímu páření. Samotné spojení při páření trvá 10 - 15 minut.
VIDĚLI JSME PÁŘENÍ
Pokud zaznamenáme páření, musíme samičku sledovat po 4 - 6 týdnů, když se chystá na kladení vajíček. Samička snáší 1 - 2 měsíce po páření.
NEVIDĚLI JSME PÁŘENÍ
Pokud páření proběhne nepozorovaně, upozorní nás na blížící se kladení nervózně chovající se samička a její snaha pro nalezení vhodného místa ke kladení vajíček.
OPLODNĚNÍ VAJÍČEK
ŽELVÍ TĚHOTENSTVÍ
Vše začíná tím, že samička tráví mnoho času na souši, sluní se, odpočívá, můžeme pozorovat snížený zájem o jídlo.
V době těhotenství bychom měli zvýšeně želvičkám nabízet jídlo bohaté na vápník, nebo přidávat vitaminy a sépii. ( Samozřejmě je dobré přidávat pořád ). Želva potřebuje vápník na tvorbu vajíček, v případě, že jí bude vápník chybět, tak se nemusí vytvořit dostatečně tvrdá skořápka a želva může mít velké problémy se snesením. ( Vajíčka se můžou až v těle želvy rozpustit! )
Samička bude snášet
CHOVÁNÍ PŘED SNÁŠENÍM
Další nepřehlédnutelný znak, že chce samička snášet, je hrabání samičky zadními i předními nožkami na podkladu, ať je jakýkoliv.
PŘIPRAVUJEME KLADIŠTĚ
Jakmile postřehneme tyto dva důrazné znaky chtíče kladení, musíme připravit samičce podmínky pro úspěšné nakladení. Ještě nejlépe je, když tyto podmínky máme pro samičky připravené celoročně.
CO MUSÍME
Samička musí mít, nejlépe tedy celoročně, např. v nějaké bedýnce, která je zavěšena na stěně želvária se snadným přístupem, vrstvu 20 - 25 cm vhodného substrátu - např. písek, směs písku a rašeliny nebo půdy a rašeliny. Bedýnka musí být tak velká, aby se v ní samička mohla v pohodě otáčet a hrabat, aby měla dostatek místa. Podklad pro kladení by měl být nejlépe prohřátý, tím samičce usnadňujeme výběr místa, vyhříváme zdrojem tepla žárovkou. Samička hledá, jako v přírodě, místo, které musí splňovat takové podmínky, aby se vajíčka v pořádku bezpečně vylíhla. Místo musí splňovat určitou teplotu, vlhkost, atd.
CO NESMÍME
Želvu bychom při kladení měli nechat o samotě, v klidu. Naše pozornost želvy často znervózňuje, vejce zadrží nebo je vykladou ve vodě. Tyto vejce musíme co nejdříve vyndat z vody, jestli chceme odchovat malinký želvičky. Pokud je brzo nezachráníme, tyto vodní vejce jsou jen zřídka schopna vývoje, po několika hodinách ve vodě uhynou nedostatkem kyslíku.
POZOR
V případě kdy želva nemá k dispozici vhodné místo na kladení s měkkým podkladem, hrabe samička zadníma nohama, aby si vyhrabala jamku pro nakladení vajec, na hladkém podkladě.
I samostatně chované samičky musí mít příležitost naklást vajíčka, které mají i bez samečků, a to samozřejmě neoplodněné. Jinak se želva ocitne v snůškové nouzi s osudovými zdravotními následky!!!
DŮLEŽITÁ INFORMACE
Samička snáší navíckrát, pokaždé určitý počet vajíček. I před druhým a dalším snesením se projevují ty samé příznaky.
PRŮBĚH SNÁŠENÍ
Samička snesla
Samička po nakladení výrazně zklidní, hodně odpočívá a hodně se jí zvýší chuť k jídlu.SNESLA SAMIČKA?
INFORMACE O SNŮŠCE
Velikost snůšky závisí na věku a velikosti samičky, průměrně ji tvoří 10 vajec s tvrdou skořápkou a průměrnou délkou 36 mm a šírkou 21 mm. Čím je samička starší, tím víc vajíček naklade. I hloubka jamky, do níž vejce klade, závisí na velikosti samičky, může být 9 - 13 cm.
POTÍŽE SE SNÁŠENÍM
ZADRŽENÍ VAJÍČEK
Může nastat situace, kdy samička želvy vytvořila vajíčka, ale nemůže je přírodní cestou naklást!
Příznaky zadržení - ochromení zadních nohou, neklidné pohyby na povrchu souše. Často samice snese jen jedno nebo dvě vejce a ostatní zadrží. Nápadné je odlehčovací postavení, to znamená, že želva se zavěšuje zadní částí na kameny apod., aby odlehčila tělu.
Nejjistější opatření je rentgenové vyšetření u veterináře.
Možné příčiny - častou příčinou je to, že chybí vhodné místo na kladení vajíček! Písek v kladišti je většinou moc mělký. Také nedostatek určitých hormonů může vést k potížím při kladení vajíček. Vyrušení při snůšce, nadprodukce vápenných žláz.
Ošetření - pokud zjistíte, že želva hrabe zadníma nohama několik dní v písku, ale neklade žádná vajíčka, navršte na dno kladiště více písku. Výška, která odpovídá délce krunýře, musí stačit. Pokud želvě scházejí hormony, musíte želvu odnést k veterináři, od kterého dostane injekci s Oxytocinem. Snůška by měla pokračovat po půl hodině.
Dále 1-2x denně po 30 minutách buď zahřátí infračerveným světlem nebo teplou koupelí. Teplotu vody je nutné stále udržovat na 30 stupních Celsia. Nezbytné je vyhledání veterináře!!!
Vyhlídky na uzdravení - při včasném ošetření a injekcích velmi dobré. - bez následků. Při váhání zavolání veterináře, či ignorování pomoci želvě, přímo katastrofální!!!Zvíře chřadne, má různé projevy nemocí až skutečně hrozí smrt!
Velké nebezpečí hrozí želvičkám, které mají neprůchodné cesty a nejsou schopny naklást přirozenou cestou. Ty pak musí být včas operovány, jinak jim hrozí uhynutí.
zdroj:http://www.zelvici.azure.cz/rozmnozovani.html