Jdi na obsah Jdi na menu
 


Období karentény

4. 5. 2008

 

Již při nákupu si sice želvu pečlivě prohlédneme, abychom zjistili, zda není viditelně nemocná, ale do jejího nitra nehlédnout nemůžeme.Může se stát, že se onemocnění projeví až po příchodu k novému majiteli.Takové nebezpečí pomine až po třech měsících, této době říkáme OBDOBÍ KARANTÉNY.Nové přírustky bychom proto měli chovat jednotlivě, zabráníme tím, aby se zvířata navzájem nenakazila, i tomu, aby se neprali o potaravu.Nově zakoupné želvy rozhodně nesmíme vysazovat přímo k želvím starousedlíkům.

Nádrž pro nováčky

Pro přechovávání mladých želviček v karanténním obdióbí se nejlépe hodí nádrže z umělé hmoty s oblými rohy, které se dají snadno čistit.Vhodné jsou například velké dózy, c nichž se v chladničce uchovává zelenina nebo plastová akvária s víkem z obchodu s potřebami pro zvířata.Měli bychom se bezpodmínečně zříci kyýčovyých ,,želvých ostrůvků" s umělou palmou, které nám v pbchodě nabízejí.Nádrž by měla být kompaktní, snadno přenosná a vhodná pro nejčastější výměnu v rozích.

Při chovu želviček s krunýřem dluhým asi 3-4cm musíme počítat s plochou dna 30x15cm.Výška vodního sloupce by měla být minimálně stejná jako délka želvy, aby se zvíře po převrácení  na hřbet mohlo ve vodě snadno otočit zpět.V období karantény bychom měli umístit na nějaké kliné místo.Mužeme do ní pak snadno náhlédnou, aniž bychom je nerušili.

Zařízení a vytápění karanténí nadrže                                                                    

Bez ohledu an roční má být teplota vody v nádrži asi 25-17 stupňů.Vzduch by měl být o něco teplejší.Teplotu v tak malém akvarku musíme udržovat pomocí akvarijního topítka s malým výkonem(např. 5W) nwbo pomocí teploty v místnosti (např. umístit je do blízkosti tepelného zdroje).Kromě dostatečné teploty vduchu a vody vyžadují želvy dostatečné  sálavé teplo.V  přírodě šplhají z vody na rostliny, ay se ohřály.Stačí jednoduchá  žárovka, která souš  a na sedící želvu na 35-35 stupňů.Souš musíme mít možnost snadno čistit, nesmí však být hladká, např. z umělé hmoty.Zvířata zde musí mít možnost si osušit i břišní štít.Jako soš se nám může hodit ohnutý kus pevného korĺu, který připeb´vníme ke sklu.

Novéželvy tedy nevyžadují v počátečním době žádné velké a líbivé zařízené prostředí.Na to, abychom jim takové zařízení vybudovali máme několik měsíců  čas